Abstrakt
Masseproduktion af personbiler er afhængig af hundredvis af matchede forme. Den anvendte kvalitet af værktøjsstål har direkte indflydelse på formens levetid, den færdige dels overfladepræcision og de samlede produktionsomkostninger i programmet. Med udgangspunkt i masseproduktionsfeltkasser og generelle tekniske specifikationer fra flere OEM'er, sorterer denne vejledning ud af stålkvalitetsudvælgelseslogik for seks store formkategorier: BIW, chassis, drivlinje, indvendige og udvendige plastiklister, nye energibatterikomponenter og gigastøbninger, plus fastenerværktøj. Den skelner mellem fire hovedværktøjsstålfamilier til koldt arbejde, varmt arbejde, forhærdet plaststøbestål og pulvermetallurgistål og opdeler tre kerneudvælgelsesfaktorer: årlig produktionsvolumen, dannelse af råmateriale og krav til overfladefinish. Indholdet dækker både traditionelle ICE-køretøjer og udvikling af nye energiforme til personbiler, der tjener som daglig reference for formdesign, indkøb og varmebehandlingsingeniører.
1. Grundlæggende om industrien: Hvor værktøjsstål passer i den samlede formudgift
Et komplet program til produktion af personbiler kræver 300 til 500 sæt støbeforme på tværs af stansning, sprøjtestøbning, højtryksstøbning, smedning og koldskæringsprocesser. Værktøjsstålmateriale tegner sig for 15% til 25% af den samlede forminvestering, kun næst efter bearbejdningsomkostninger på 35% til 45%.
De fleste OEM-nymodelprogrammer kører en udviklingscyklus på 18 til 36 måneder. Et komplet sæt BIW ydre panelstempler kan koste mellem USD 2 millioner og 5 millioner. Dårligt stålvalg udløser almindeligvis for tidlig revnedannelse af skimmelsvampe, accelereret slibende slid, konsistente overfladedefekter på udstemplede dele og hyppig nedetid i produktionslinjen til reparationer. Disse problemer strækker tidslinjerne for prøvekørsel af skimmelsvampe og øger de langsigtede driftsomkostninger.
1.1 Fire nøglekriterier til vejledning i valg af værktøjsstål
Ingeniører afvejer fire praktiske faktorer for at matche passende stålkvaliteter; intet enkelt værktøjsstål fungerer til alle formningsscenarier.
Årlig produktionsseriestørrelse: lavvolumen-prototyper under 100.000 enheder, mellemvolumen-kørsler fra 100.000 til 500.000 enheder, højvolumenserier over 500.000 enheder og ultrahøj volumenproduktion på over 1 million enheder hver kræver niveaudelte stålydelsesniveauer.
Blankt materiale, der skal formes: mildt koldvalset stål, højstyrke- og ultrahøjstyrkestål, varmstemplet borstål, aluminiumslegering, glasfiberforstærket plast og ætsende sammensatte harpikser stiller vidt forskellige krav til slidstyrke, anti-kværnende ydeevne og korrosionsbestandighed.
Klasse af overfladefinish påkrævet: Klasse A synlige udvendige paneler, tekstureret interiør, optiske transparente linser og ikke-kritiske strukturelle komponenter bærer hver især særskilte standarder for polering, teksturering og spejlfinish.
Driftstemperaturmiljø: rumtemperaturstempling, varmsmedning og varmformning mellem 700 grader og 1250 grader, aluminium HPDC ved ca. 700 grader og sprøjtestøbning af ætsende plastik kræver separate koldbearbejdnings-, varmbearbejdnings- og rustfri plaststøbestålfamilier.
1.2 Globale industristandarder til reference
Indenlandske og udenlandske køretøjsproducenter følger ensartede teststandarder, når de kvalificerer formmaterialer. Stålleverandører skal levere mølletestcertifikater i overensstemmelse med EN 10204 3.1 ved levering. Bredt refererede standarder omfatter GB/T 1299 (Kina), ASTM A681 (USA), EN ISO 4957 (Europa) og JIS G4404 (Japan). Grupper, herunder Volkswagen, Toyota, General Motors og Tesla, opretholder interne materialeacceptspecifikationer, hvor ESR-omsmeltet rent stål er obligatorisk til kritiske formningsskær.
2. Opdeling af praktisk stålvalg efter køretøjssamlingssektion
2.1 BIW stansematricer: ydre paneler, strukturelle forstærkninger og varmestemplede borstålkomponenter
BIW-værktøj repræsenterer det største enkeltinvesteringssegment for enhver køretøjsplatform, opdelt i tre kernearbejdsforhold: Klasse A udvendige paneler, højstyrke strukturelle emner og sikkerhedsdele af varmstemplet borstål.
(1) Klasse A synlige ydre paneler: døre, sidepaneler, hætter (stål og aluminium)
Formkonstruktionen bruger duktilt jern GGG70L matricebaser udstyret med værktøjsstålindsatser for at balancere bearbejdningseffektivitet og overfladefinishkontrol.
Træk hulrum, flange- og genangrebsindsatser: DC53 hærdet til 58–62 HRC. Denne kvalitet leverer afbalanceret sejhed for at reducere dannelse af ridser og understøtter PVD TiN- eller DLC-belægninger for at afbøde aluminiumsskader. D2 eller SKD11 tjener som billigere alternativer til projekter med begrænset budget.
Trimning og piercing stanser/matricer: D2 eller Cr12MoV. M2 højhastighedsstål er brugt til højhastigheds trimpresselinjer.
Tegn perler på programmer med en årlig produktion på over 500.000 enheder: V4 pulvermetallurgisk stål forlænger intervallerne mellem omarbejdning af forme. Alle klasse A skær modtager PVD overfladebehandling for at holde overfladeruheden Ra Mindre end eller lig med 1,6 μm; premium luksusbillinjer skærper kravene til Ra Mindre end eller lig med 0,8 μm spejlfinish.
Casestudie 1: Kompakte ICE-køretøjssideyderpaneler til Volkswagen
En støbeformsproducent fra Tianjin leverede fuld sidepanelværktøj til en Volkswagen benzinbilplatform med en årlig produktion på 350.000 køretøjer. ESR-raffineret DC53 blev specificeret til trækdysehulrum og trækperler, parret med D2 trim-indsatser, mens GGG70L duktilt jern dannede matricebasen. Det komplette matricesæt producerede 420.000 prægede paneler med kun én fuld overfladepolering i løbet af levetiden. For en parallel lavbudgetversion af den samme platform erstattede kunden standard D2 med DC53. Efter 180.000 produktionshits optrådte ensartet overfladeslibning på yderpaneler, hvilket krævede linjestop for polering to gange om måneden. De samlede vedligeholdelsesomkostninger steg med ca. 40%. Matchende aluminiumshætte-matricer behandlet med DLC-belægning eliminerede aluminiumsoverførsel og overfladegruber fuldstændigt.
(2) Strukturelle dele med høj og ultrahøj styrke: DP780, QP1180 Crash Beams, A/B søjleforstærkninger
Stemplingskraften, der er nødvendig for HSS/UHSS-emner, er tre til fem gange højere end blødt stål, og slibende slidhastigheder på formkanterne øges med 300% til 500% sammenlignet med lav-kulstofstålformningsmatricer.
DP590 / DP780 emner: DC53 indsatser belagt med TiAlN PVD film.
DP980 og 1180 MPa UHSS: V4 eller ASP2060 pulvermetallurgisk stål minimerer risikoen for afhugning af stansespidsen.
Case Study 2: QP1180 Ultra-Højstyrke B-søjleforstærkningsdyser til indenlandsk SUV-platformEn førende indenlandsk stempelfabrikant har bygget værktøj til en uafhængig SUV's B-søjleforstærkning stemplet af QP1180 stål. Indledende værktøj brugte standard DC53-skær, men gennemborende stanser udviklede kantafslag efter kun 120.000 slag. Opgradering af stanseskær til V4 PM-stål med TiAlN-belægning sænkede levetiden for enkelt stansning til 680.000 hits, hvilket reducerede den årlige højhastighedsindkøbsvolumen af stålstanse med 75 %.
(3) Varmstempling til 22MnB5 Boron Steel Crash-komponenter
Disse forme fungerer kontinuerligt mellem 800 grader og 950 grader, hvilket kræver stærk termisk træthedsmodstand og høj temperatur stabilitet som kerneydelsesmålinger.
Standard matriceblokke: ESR-clean H13 (1.2344) varmebehandlet til 48–52 HRC.
Højvolumenplatforme målrettet over 500.000 køretøjer årligt: QRO90- eller DH2F-kvaliteter forsinker termisk revnedannelse i forhold til konventionel H13. DC53 eller D2 koldbearbejdningsstålskær bruges til trimning efter varmstempling til at skære bratkølede emner med en hårdhed mellem 47 og 52 HRC.
Casestudie 3: Varmstempling af sikkerhedskomponenter til Mercedes-Benz og BMWXiaoguang Mould leverer A/B-søjle- og tærskelforstærkningsforme til luksus-europæiske OEM'er, alle bygget på ESR H13-blokke. Hver matrice giver en stabil produktion af 200.000 varmstemplede dele uden udbredt termisk revnedannelse. For højtudviklede platforme, der overstiger 500.000 årlige enheder, skifter hulrumsindsatser til QRO90, hvilket skubber starten af varmetjek tilbage med omkring 40 %. DC53 skær er standard til sekundær trimning af fuldt kølede 1500 MPa borstålemner.
2.2 Chassis smedning og stempling: Styrearme, underrammer, langsgående skinner
Chassiskomponenter er opdelt i to primære formningsveje: varm/varm smedning af legerede stålemner og koldstempling af højstyrkevalsede plader.
Varmsmedningsdyser til 40Cr / 42CrMo kontrolarme, knoer (1100 grader til 1250 graders driftstemperatur) H13 fungerer som basiskvaliteten. DH2F eller W303 er valgt til kraftige, slagfaste smedeblokke. Varme smedningsmatricer til linjer med lavt til mellemvolumen er hærdet til 48–52 HRC. DC53 eller SKD11 skær håndterer trimmesnit efter smedning.
Casestudie 4: Varmsmedning af styrearme til passagerkøretøjerEn indenlandsk producent af bilsmedning bruger standard H13 matricer til almindelig produktion af kontrolarme til personbiler med en månedlig produktion på 30.000 smedegods. Operatører udfører fuld slibning for at fjerne varmekontrol hver tredje måned i gennemsnit. Store styrearme til tunge SUV-platforme anvender DH2F i stedet, hvilket forlænger vedligeholdelsesintervallerne til fem måneder og reducerer uplanlagt produktionsnedetid.
Højstyrke chassisprægematricer DC53 udgør den primære skærkvalitet til langsgående skinne- og underrammedannende emner. For chassisdele, der er stemplet af stål over 1180 MPa trækstyrke, anbefales pulvermetallurgiske indsatser belagt med CrAlN for at bremse kantslitageforløbet.
2.3 højtryksstøbeforme i aluminium til drivlinje: Motorblokke og transmissionshuse
Motor- og transmissionshuse er stærkt afhængige af aluminium HPDC-processer. Smeltet aluminium kommer i kontakt med formoverflader ved øjeblikkelige temperaturer mellem 600 grader og 750 grader, og udsætter værktøjsblokke for cyklisk termisk chok og erosion af aluminiumslegering.
Standard masseproduktionshulrum og -kerner: SKD61 / H13 varmebehandlet til 44–48 HRC. ESR-omsmeltede varianter er specificeret til huse, der kræver ensartet overfladefinish.
Store transmissionshuse og udvidede højcyklusproduktionslinjer: QRO90 Supreme tilbyder forbedret termisk træthedsstabilitet.
Slæder, udkasterstifter og indløbsbøsninger: H13 eller DC53 balancerer slidstyrke og slagstyrke. Konventionelle H13 støbematricer leverer en typisk levetid på mellem 100.000 og 300.000 skud. Gas- eller plasmanitreringsoverfladebehandling forbedrer en smule anti-aluminiums vedhæftning.
Casestudie 5: Hybrid transmissionshus HPDC Dies til ToyotaToyotas seneste støbningsprogram for hybridtransmissionshuse integrerer additivt fremstillede konforme køleindsatser lavet af modificeret L-40 varmbearbejdningsstål. Sammenlignet med monolitiske standard H13 matriceblokke forkorter ensartet afkøling hver støbecyklus og reducerer for tidlige fejltilstande, inklusive legeringsudvaskning og varmekontrol, hvilket understøtter stabil masseproduktion af hybride drivaggregater.
2.4 Indvendige og udvendige plastsprøjtestøbeforme til biler: Kofangere, instrumentpaneler, forlygtesamlinger
Plastkomponenter tegner sig for 80 til 150 kg vægt pr. færdigt personbil. Tre stålfamilier er udvalgt baseret på harpikstype og kosmetiske krav.
Tekstureret interiør: Instrumentpaneler, dørkort 1.2738 (P20+Ni-forhærdet stål, 30–36 HRC) er standardvalget til programmer med høj volumen; materialet ankommer fortempereret, hvilket eliminerer sekundær varmebehandling før kemisk kornning. Economy-grade 1.2311 (P20) fungerer til simple indvendige komponenter med lavt løb.
Glans/forkromet udvendig beklædning: Gitre, dørhåndtag, spejlhuse. NAK80 ældningshærdende forhærdet stål danner indsatser til forkromningszoner, der leverer ensartet poleringsydelse.
Case Study 6: Forreste kofanger Injection Forms til Lexus Luxury LineLexus forkofangerformkroppe bruger 1.2738HH højhårdt prælegeret stål. Formen modtager fuld kemisk kornteksturering uden sekundær varmebehandling, hvilket forkorter den samlede skimmelgennemløbstid. NAK80 indsætter linjegittersektioner, der kræver spejlpolering til forkromning. Langsigtet masseproduktion holder forkromningsudbytte stabilt over 98,5 %. 3. Optiske og ætsende harpikskomponenter: PC-forlygteglas, PVC-ledningsnetdele, glasfyldte PA66-indsugningsmanifolder
Optiske linser og lysledere: ESR-raffineret S136 rustfrit formstål opnår fejlfri spejlpolering og modstår overfladerust.
PVC og flammehæmmende harpikser: S136 / 1.2083 modvirker syreafgivelse fra nedbrydende plastforbindelser.
Glasfiberforstærkede PA66-strukturkomponenter: H13-indsatser beklæder hulrumsoverflader med høj slidstyrke for at bremse fiberinduceret ridsning.
2.5 Dedikeret nyt energikøretøjsværktøj: Batteribakker, Gigacastings, Motorhuse
BEV-platforme introducerer nye strukturelle dele, der kræver revideret ståludvælgelseslogik adskilt fra traditionelt ICE-køretøjsværktøj.
6.000 til 9.000 tons gigastøbningsdyser: Bagerste undervogne, frontchassismoduler Enkelte gigacast-dyser vejer mellem 80 og 120 tons, hvilket kræver dyb hærdning og ensartet bulk-sejhed på tværs af store tværsnit.
Standard masseproduktionsbasislinje: ESR-raffineret H13.
Langvarige programmer med høj volumen: QRO90 eller DH2F minimerer risikoen for revnedannelse i tværsnit. Industriens typiske mållevetid falder mellem 100.000 og 200.000 kasteskud.
Case Study 7: BYD Seal Rear Underbody Gigacasting DiesHeli Technology leverede bagerste gigacast-værktøj til BYD Seal-platformen, bygget på indenlandsk produceret mikrolegeret ESR HT-H13 modificeret med vanadium og niobium. Dysen opretholdt en stabil produktion for 85.000 skud og leverede omkring 12 % længere levetid end importerede standard 8407 H13-blokke, hvilket muliggjorde lokal erstatning for store gigastøbte varmebearbejdningsstål.
Case Study 8: 9.000 tons frontchassis Gigacasting Dies til NIO ET5NIO ET5 frontmodul gigacast matricer bruger QRO90 Supreme, med en enkelt formvægt på over 95 tons. I forhold til standard H13 udvikles varmekontrol på port- og løbeflader langt senere, hvilket gør kvaliteten velegnet til platforme, der rammer en årlig produktion på over 300.000 køretøjer. Tesla Model Y-bagundervogns gigacast-matricer anvender Hitachi DAC55 varmbearbejdningsstål med optimeret termisk ledningsevne, trimmer cirka fire sekunder fra hver fuld støbecyklus. 2. Pregematricer til aluminiumsbatteribakker og -pakkehuse Formning af aluminiumsplader indebærer høj risiko for gnidning. DC53-træk- og genangrebsindsatser belagt med DLC diamantlignende carbon eliminerer overfladescoring. M2 højhastighedsstålstanser er specificeret til blanking af kobberskinne. 3. HPDC-matricer til drivmotor- og inverterhuse. H13-materialesystemet forbliver standard. ESR-clean H13 foretrækkes til tyndvæggede komplekse kerner for at forlænge brugbar levetid.
2.6 Cold Heading Dies til Automotive Fasteners: Bolte, Hjulbolte
Et enkelt passagerkøretøj indeholder 2.000 til 4.000 individuelle fastgørelseselementer. Kolde kursoperationer udsætter værktøjet for kontinuerligt cyklisk stød og slibende slid.
Standard 8,8/10,9 bolte: M2 (SKH-9) højhastighedsstål varmebehandlet til 60–62 HRC.
12,9-klasse højstyrkefastgørelseselementer og ultrahøj volumen produktion: M35 eller ASP2060 pulvermetallurgi højhastighedsstål leverer overlegen varm hårdhed for at reducere stansebrud.
Case Study 9: Cold Heading Dies til 12,9 klasse chassisbolte til nye energiplatformeEn standard producent af fastgørelseselementer kørte oprindeligt M2-stanser til nye energikøretøjer 12,9-klasse chassisbolte, og oplevede hyppige stansebrud efter 400.000 dannede fastgørelseselementer. Skiftet til ASP2060 PM højhastighedsstål skubbede enkelt stanselevetid til 1,6 millioner stykker og reducerede drastisk nedetiden for udskiftning af værktøj.
3. Anbefalinger for trindelt stålkvalitet baseret på årlig produktionsvolumen (reference for feltimplementering)
Data akkumuleret på tværs af masseproduktionsprogrammer og ovenstående casestudier opdeler værktøjsstål i fire ydeevneniveauer, der er tilpasset årlige outputvolumener til ligetil reference:
Årlige oplag under 100.000 enheder (prototyping, nichemodeller med lavt volumen): Økonomikvaliteter Cr12MoV, konventionelt D2 og P20 forhærdet stål kontrollerer forudgående investering i formmateriale.
Årlige kørsler fra 100.000 til 500.000 enheder (mainstream-massemarkedsplatforme): DC53, standard H13, 1.2738 og SKD11 balancerer oprindelige materialeomkostninger og levetid i drift.
Årligt oplag fra 500.000 til 1.000.000 enheder (mest sælgende højvolumen-modeller): Forbedrede varmebearbejdningskvaliteter QRO90, plus ESR-raffineret DC53 og S136 rustfrit plastikformstål.
Årlige kørsler over 1.000.000 enheder (platforme i millionenheder): Pulvermetallurgi V4 og ASP2060. Mens enhedsomkostningerne for råmaterialer er væsentligt højere, reducerer reduceret omarbejdning af støbeforme og udskiftningsfrekvens for indsatsen de samlede ejeromkostninger over hele produktionslevetiden.
4. Standard varmebehandling og overfladebelægningsmatchning til værktøjsstål til biler
Stålkvalitet alene definerer ikke slutydelsen; varmebehandlingscyklusser og efterbehandlingsbelægninger bestemmer i høj grad den virkelige verden levetid. Nedenfor er en liste over almindelige industriprocesmatchingsregler.
4.1 Standard vakuumvarmebehandlingsparametre for populære kvaliteter
Koldbearbejdningsstål DC53, D2: Austenitiser ved 1030–1050 grader, efterfulgt af to til tre lavtemperatur-tempereringscyklusser. Dyb kryogen behandling ved -196 grader før anløbning kan øge slidstyrken marginalt.
Varmebearbejdningsstål H13, QRO90: Iblødsætning ved 1030–1050 grader for austenitisering, dobbelthærdning ved 580–620 grader for at undertrykke initiering af termisk træthedsrevne.
Højhastighedsstål M2 og PM kvalitet ASP2060: Austenitiser over 1210 grader, fuldfør tre fulde tempereringscyklusser for at bevare ensartet varm hårdhed.
4.2 Almindelige overfladebelægninger og egnede arbejdsforhold
Nitrering (gas / plasma): Anvendes på H13 trykstøbning og varmsmedning for at øge overfladens hårdhed og modstå erosion af smeltet aluminium.
PVD TiN: Almindelig belægning til trimning og gennemboring af matricer, der danner mildt og standard højstyrkestål.
PVD TiAlN: Optimeret til DP980 og 1180 MPa UHSS-stempling med forhøjet temperaturslideksponering.
PVD CrN / DLC: Minimer aluminiumoverførsel og ridser på aluminiumsprægning og HPDC-formoverflader.
TD Vanadium Carbide diffusionsbehandling: Leverer overfladehårdhed på over 3000 HV til UHSS piercing skær med ekstreme abrasive slidforhold.
5. Kritisk indkøbs- og inspektionsvejledning (risikoundgåelse kombineret med feltsager)
Bekræft smeltespecifikationen først: ESR-omsmeltet rent stål anbefales som obligatorisk til klasse A yderpanelindsatser, varme stemplingsblokke, gigastøbeforme og optiske plastformhulrum. Volkswagen sidepanel kabinettet demonstrerede konventionel luftsmeltet DC53 indeholder højere inklusionsniveauer, hvilket fører til lokaliseret skærafhugning midt i produktionen; skift til ESR-lager reducerede i høj grad antallet af for tidlige fejl.
Undgå købsbeslutninger udelukkende baseret på råvareprisskilte. BYD gigacasting-matricekassen illustrerer tydeligt, at opgraderet modificeret ESR H13 har højere købsomkostninger pr. kilo end standard H13, men reducerede eftersyns- og renoveringsudgifter giver lavere samlede udgifter til lange produktionsserier. Analysen af de samlede ejeromkostninger rådgives før endelig karakterudvælgelse.
Accepttest skal referere til møllecertificeringsdokumenter: Alle hårdheds- og kemiske sammensætningsværdier, der er angivet i denne vejledning, repræsenterer typiske industrireferenceområder, med mindre batch-til-batch ydeevneudsving. Leveringsinspektioner kræver fuld gennemgang af EN 10204 3.1-testrapporter udstedt af stålværket.
Separat materialevalg til matricebaser og formning af indsatser: Store formrammer bruger almindeligvis duktilt jern GGG-serien eller S50C kulstofplade; højlegeret værktøjsstål er kun monteret på funktionelle formningsoverflader for at balancere bearbejdningsomkostninger og strukturel stivhed. Side-ydre panel-matricesæt består typisk af 95% duktilt jern-basisvægt og kun 5% hårde værktøjsstål-indsatser.
6. Langsigtede industrimaterialeudviklingstendenser
Letvægtsinitiativer på tværs af nye energiplatforme og bredere anvendelse af gigacasting driver to klare skift i udviklingen af værktøjsstål til bilindustrien:
Opgraderet højtydende varmbearbejdningsstål til overdimensionerede forme: Til gigastøbte blokke, der vejer over 80 tons, erstatter højhærdebarhedsmodificerede H13 og QRO90 gradvist konventionelt luftsmeltet H13 for at løse utilstrækkelig bulk-sejhed i tykke tværsnit.
Udvidet anvendelse af værktøjsstål til pulvermetallurgi: V4- og ASP-seriens PM-kvaliteter ser stigende indtrængning i UHSS-stempling og kolde kurslinjer med millionvolumen fastgørelseselementer, hvilket løser den traditionelle afvejning mellem slidstyrke og slagstyrke, som ses i konventionelt smedede legeret værktøjsstål.
Stigende efterspørgsel efter korrosionsbestandigt højpoleret plastikstøbestål: Nye energiforlygter og flammehæmmende batterikabinetstøbningsprojekter skubber til en bredere specifikation af ESR S136 rustfrit forhærdet stål.
FAQ
Spørgsmål: Hvordan løser man engelsksprogede system- og fjernappbegrænsninger for eksporteret MAEXTRO Zunjie S800?
A: Alle køretøjer i denne batch leveres med forenklet kinesisk, traditionel kinesisk og engelsk forudinstalleret på infotainmentsystemet. For at imødekomme eksportkrav tilbyder vi betalte softwareopgraderinger for at tilføje ekstra sprog, herunder malaysisk, indonesisk, thai, arabisk, spansk og mere efter din anmodning.
Spørgsmål: Hvordan vælger man mellem DC53 og D2 til klasse A ydre panel trækmatricer?
A: DC53 foretrækkes til programmer, der prioriterer ensartet overfladefinish, lav risiko for gnidning og formning af aluminiumspaneler. D2 betjener omkostningsbegrænsede projekter, der kun producerer indvendige paneler af blødt stål. Volkswagen sidepanelets masseproduktionskasse bekræfter, at DC53 har overlegen sejhed, banebrydende spånfrekvens på komplekse buede trækhulrum og sænker løbende vedligeholdelsesudgifter på tværs af hele produktionsserier.
Spørgsmål: Er pulvermetallurgi varmt arbejde stål obligatorisk til Gigacasting matricer?
A: Der gælder ingen obligatoriske krav. Prototyping og lavvolumen linjer fungerer stabilt med ESR H13, som demonstreret af BYDs Seal gigacast-program bygget udelukkende på indenlandsk modificeret ESR H13. Linjer, der målretter vedvarende produktion over 100.000 støbte skud, kan opgradere til højsejhed varmt arbejde kvaliteter QRO90 eller DH2F. PM varmbearbejdningsstål kan i øjeblikket kun bruges som lokaliserede skær til ekstreme slidzoner
Spørgsmål: Hvilken værktøjsstålkvalitet passer til sprøjtestøbeforme til glasfiberforstærkede plastdele til biler?
A: 1.2738 danner basislinjens hulrumsmateriale. Til langvarig højvolumen produktion, linje H13 indsatser høj slidte form overflader parret med nitrering behandling for at modvirke glasfiber ridser. Denne kompositformkonstruktion er standard for masseproducerede indsugningsmanifoldforme.
Spørgsmål: Hvilket hårdhedsområde skal specificeres for H13 Hot Prege Dies?
A: Hovedmatriceblokke hærder til 44–48 HRC, mens kavitetsoverflader kan justeres op til 48–52 HRC. For høj hårdhed sænker drastisk den termiske træthedsmodstand og fremskynder udbredt varmekontrol. Alle varmformningsmatricer bygget til Mercedes-Benz følger dette kontrollerede hårdhedsvindue under varmebehandlingen.

