Viden

Fuld metallisk materialespecifikationsark til BEV, PHEV & FCEV – krop, elektrisk stål, batterihus og værktøjsstål

Aug 16, 2026 Læg en besked

Indhold
  1. Abstrakt
  2. Kernematerialevalgsforskelle mellem ICE og NEV + Køretøjsmaterialemassenedbrydning
    1. Fire store differentiatorer
    2. Materiale massedistribution af massemarkeds BEV'er
    3. Udvikling af NEV BIW stålkvaliteter
  3. Fuldt kvalitetsudvalg for BIW-konstruktionsstål (alle referencetabeller bevares)
    1. Blødt stål (DC-serien til lavspændingskomponenter)
    2. Konventionelt HSLA højstyrkestål
    3. AHSS: DP / TRIP / CP / QP Metallurgy Familier
      1. Dobbeltfaset (DP) stål
      2. 2 TRIP (Transformation-Induced Plasticity) Stål
      3. Kompleks fase (CP) & Quench & Partition (QP) stål
    4. UHSS: Martensitisk og varmstemplet borstål
  4. 3 Metalmaterialevalg til batterisystemer (stålhuse, aluminium, indvendige ledende metaller)
    1. Materiale sammenligningstabel for batterikabinet
      1. Stålkvaliteter til batteriskabe
      2. Almindelige aluminiumslegeringer til batterihuse
    2. Interne metalliske dele til batterimoduler
    3. Cellekerne metalliske substrater
  5. Stål og legeringer til E-Drive-systemer (motor, inverter, reduktion)
    1. Støbte aluminiumslegeringer til trækmotorhuse
    2. Ikke-orienteret elektrisk stål til motorkerner (områdedeterminant materiale)
    3. Bratkølet og hærdet / karburiseret stål til motoraksler
    4. Inverter & DC-DC konverterhuse
  6. Chassis stål og smedede legeringer (underramme, affjedring, bremse, styretøj)
    1. Materialemuligheder for underramme
    2. Ophængskomponentmaterialeliste
    3. Materialer til bremse, rat og hjul
  7. NEV-specifikt værktøjsstål (gigastøbning, varmstempling, stempling, sprøjtestøbeforme)
    1. Gigacasting stålkvaliteter
    2. Værktøjsstål til 22MnB5 varmstempling
    3.  
    4. Stemplingsværktøjsstål til aluminium og UHSS-emner
    5. Sprøjtestøbestål til batteriplastkomponenter
    6. Cold Heading Stål til højspændingsbatteribefæstelser
    7. M2/SKH-9 højhastighedsstål er standard til masseproduktionsmatricer, der fremstiller højspændingsbolte i klasse 10,9/12,9 EV. For linjer, der producerer over en million fastgørelseselementer årligt, reducerer ASP2060 PM højhastighedsstål hændelser af stansebrud.
  8. Materialeomkostningsreference 2024–2026 EXW Kina, USD/kg
    1. Prisfastsættelse af strukturel stålplade
    2. BIW-omkostninger pr. kilo efter materialeblanding
  9. Industrimaterialetrends efter 2025
  10. Standard materialestrategier for større OEM'er
  11. Sammenligning af materialeefterspørgsel: ICE vs BEV
  12. Ofte stillede udvælgelsesspørgsmål

Abstrakt

Materialeingeniørens håndbog for NEV-produktion – AHSS, varmstempling og Gigacasting Die Steel Selection

Materialekravene til elektriske batterier, plug-in hybrider og elbiler med udvidet rækkevidde adskiller sig meget fra forbrændingskøretøjer. Krav til letvægtsdesign, højspændings elektromagnetisk afskærmning, batterinedbrudsbeskyttelse og gigacasting har skubbet konstant opgraderinger til stål-, aluminium- og speciallegeringsfamilier. Med udgangspunkt i GB-, EN- og JIS-materialestandarder samt masseproduktionsdata fra OEM'er, herunder Tesla, BYD, NIO og Volkswagen, opstiller denne vejledning regler for valg af kvalitet, der dækker fem kernesegmenter: BIW-konstruktionsstål, batterisystemmetaller, elektrisk trækmotorstål, chassisprægning og smedningsstål og NEV-specifikt værktøjsstål. Alle karaktertabeller, mekaniske egenskabsdata og komponentmatchningsdiagrammer bevares. Indholdet tjener indenlandske design- og indkøbsingeniører, mens det passer til Googles grænseoverskridende søgning, og fungerer som daglig reference for materialespecifikation, mølletilbud og støbeudviklingsarbejde.

Kernematerialevalgsforskelle mellem ICE og NEV + Køretøjsmaterialemassenedbrydning

Fire store differentiatorer

NEV'er bærer højspændingsbatteripakker, der fungerer ved 300–700V. Krav til styring af egenvægt, kollisionssikkerhed, NVH-ydeevne og EMI-afskærmning adskiller dem fra ICE-biler og definerer det rigtige valg af stålkvalitet:

 

Kraftarkitektur: ICE-køretøjer er afhængige af forbrændingsmotorer, mens NEV'er bærer 400-800 kg batteripakker. Undervognskollisionsbeskyttelse bliver en topprioritet, der kræver store mængder 1500MPa varmstemplet borstål.

 

Letvægtsmål: Reduktion af køretøjets masse øger direkte rækkevidden, så blandet brug af højstyrkestål, aluminium og magnesiumlegeringer bliver ved med at vokse.

 

Støjkontrol: Uden motorstøj til at maskere kropsvibrationer, skal konstruktionsstål parres med energiabsorberende, vibrationsdæmpende design.

Elektromagnetisk afskærmning: Metalhuse til højspændingsledninger, batterikabinetter og strømelektronik danner Faraday-bure til at skære EMI. Standard materialevalgslogik på tværs af industrien: Letvægtskonstruktion for at udvide rækkevidden → afbalancere materialeomkostninger mellem stål, aluminium og kompositter → implementer ultra-højstyrke stål til batterikollisionssikkerhed → adopter speciallegeringer til varmestyringsløsninger → brug metalliske kabinetter til EMI-afskærmning.

 

Materiale massedistribution af massemarkeds BEV'er

Data fra masseproducerede modeller som Tesla Model Y og BYD Seal giver pålidelige industribenchmarks for materialevægtandel pr. køretøj:

Materialekategori Masse pr. køretøj BIW vægtprocent
AHSS & UHSS 200-350 kg 25%–35%
Konventionel HSS og blødt stål 350-500 kg 40%–50%
Aluminium (plade, ekstrudering, HPDC støbning) 100-250 kg 15%–25%
Magnesium støbegods 5-30 kg 1%–3%
Kulfiberforstærket polymer (CFRP) 10-50 kg 1%–5%
Plast og modificerede kompositmaterialer 80-150 kg 10%–15%

Brancheobservation: Tesla Model Y's gigacast-aluminiumssamlinger erstatter over 70 stemplede stålkomponenter og skærer den samlede BIW-masse med ca. 20 %.

 

Udvikling af NEV BIW stålkvaliteter

I løbet af de sidste 15 år er trækstyrken af ​​bilkarosseristål til elbiler steget støt, med nye kvaliteter på over 2000 MPa:

Generation Tidsramme Dominerende materialer Trækstyrkeområde
Første generations tidlige elbiler 2010–2015 Blødt stål + 340–590 konventionel HSS 270-590 MPa
Anden generations masseproduktionskøretøjer 2016–2020 Konventionelle HSS, AHSS, aluminiums hættepaneler 270-980 MPa
Tredje generations nuværende mainstream-modeller 2021–2024 AHSS, UHSS, varmstemplet borstål, aluminium-magnesium hybriddele 270-1500 MPa
Fjerde generation af nye platforme (2025 og frem) 2025+ 2000 MPa ultrahøj varmstemplet stål, multi-materiale samlinger 270-2000 MPa

Fuldt kvalitetsudvalg for BIW-konstruktionsstål (alle referencetabeller bevares)

Kropsstål er opdelt i fem familier efter trækstyrke og metallurgisk mikrostruktur: blødt stål, konventionelt HSS, AHSS, UHSS og varmstemplet borstål. Separate kvaliteter er specificeret for forskellige kropskomponenter.

Blødt stål (DC-serien til lavspændingskomponenter)

Grad Typisk kemisk sammensætning Trækstyrke (MPa) Anvendelse
DC01 0,04 % C, 0,20 % Mn 270–410 Indvendige kropspaneler med lav belastning
DC04 0,04 % C, 0,18 % Mn 270–350 Standard dybtegnende indvendige paneler
DC06 0,02 % C, 0,15 % Mn 270–350 Ekstra dyb tegning komplekse indvendige dele
SPCE (JIS Standard) Matcher DC04 kemi 270–350 Karosseriplader til japanske OEM-platforme

Konventionelt HSLA højstyrkestål

Grad Trækstyrke (MPa) Anvendelse
HC340LA 340–460 Generelle kropsforstærkninger
HC380LA 380–480 Chassis tværbjælker, tærskel indvendige plader
HC420LA 420–520 Indvendige søjleforstærkninger
HSLA340 / HSLA590 340–590 Universelle strukturelle komponenter
SAPH440 (JIS Standard) 440 Chassisstempler til koreanske og japanske køretøjer

AHSS: DP / TRIP / CP / QP Metallurgy Familier

Primære kvaliteter til kollisionsenergiabsorbering, dør-anti-indbrudsbjælker og langsgående skinner, balancerende styrke og formbarhed.

Dobbeltfaset (DP) stål

Grad Typisk vægtprocent sammensætning Trækstyrke (MPa) Brug af komponenter
DP590 0,10 % C, 1,50 % Mn, 0,50 % Si, 0,05 % Nb 590 Gulvetværbjælker, nederste langsgående skinner
DP780 0,13 % C, 1,80 % Mn, 0,30 % Si, 0,03 % Nb 780 Forreste skinner, udvendige B-søjlepaneler
DP980 0,15 % C, 2,00 % Mn, 0,50 % Si, 0,05 % Nb 980 Sidekollisionsforstærkninger
DP1180 0,17 % C, 2,20 % Mn, 0,30 % Si, 0,04 % Ti 1180 Dør indbrudsbjælker

2 TRIP (Transformation-Induced Plasticity) Stål

Grad Trækstyrke (MPa) Ansøgningsplacering
TRIP590 590 Krafs energiabsorberende strukturer
TRIP780 780 Forreste knuseskinner
TRIP980 980 B-stolper, vippeforstærkninger

Kompleks fase (CP) & Quench & Partition (QP) stål

Grad Trækstyrke (MPa) Anvendelse
CP800 800 Hjulfælge, kofangerforstærkninger
CP1000 1000 Midt B-søjle, sidevipper
QP980 980 Kritiske kollisionssikkerhedsdele
QP1180 1180 Dør anti-indbrudsbjælker

UHSS: Martensitisk og varmstemplet borstål

Dansk: Obligatorisk for batteriomkredsafskærmning og kernesikkerhedsburkomponenter, quenched trækstyrke op til 2500MPa:

 

Klasse Familie Slukket trækstyrke (MPa) Matchende komponenter
MS1180 Martensitisk stål 1180 Sidekollisionsbjælker
MS1300 Martensitisk stål 1300 Rocker forstærkninger
MS1500 Martensitisk stål 1500 Tunge anti-indtrængning komponenter
22MnB5 varmstemplet stål 1500 A/B/C søjler, rockere, kofangere, batteriskærme
27MnCrB5 varmstemplet stål 1700 Førsteklasses sikkerhedsburdele til køretøjer
30MnB5 varmstemplet stål 1800 Tesla Cybertruck exoskelet komponenter
Custom Tesla Giga-Steel 2500+ Ultralette bærende kropskonstruktioner

Alle A/B/C-stolper, tagræling og rockere bruger 22MnB5 varmstemplet stål. Øvre frontskinner anvender TRIP980, mens nedre frontskinner bruger 22MnB5. Dørindbrudsbjælker og kofangerbjælker er lavet af 1500MPa borstål. Emhætten og yderdørspaneler bruger 6016 / 6022 aluminiumslegering. Batteriets nedre skjolde kombinerer ekstruderede aluminiumsprofiler med 22MnB5 beskyttende stålplader.

3 Metalmaterialevalg til batterisystemer (stålhuse, aluminium, indvendige ledende metaller)

Batteripakker repræsenterer den centrale sikkerhedskomponent i NEV'er. Udvalgte materialer skal opfylde fire nøglekrav samtidigt: letvægtsdesign, kollisionsmodstand, termisk spredning og EMI-afskærmning. Dette afsnit dækker pakkeskabe, modul internt hardware og køleplader separat.

Materiale sammenligningstabel for batterikabinet

Indkapslingsmateriale Letvægtsvurdering Omkostningsniveau Crash Protection Termisk ydeevne EMI afskærmning OEM vedtagelse
Ekstruderet aluminium + aluminiumsplade ★★★★★ Midt-Høj God Bedst Moderat Tesla, BYD, NIO
Indkapsling af stemplet stål ★★★ Laveste Fremragende Gennemsnit   Tidlige elbiler, VW ID-serien
Gigacast aluminiumshus ★★★★ Høj god Fremragende Moderat Nye Tesla-modeller, Xiaomi SU7, NIO
SMC komposit ★★ høj Retfærdig dårlig Svag Nichebiler med lav volumen
CFRP komposit ★★★★★ Meget høj Retfærdig dårlig Svag Ultra-luksus limited editions

Stålkvaliteter til batteriskabe

Stålkvalitet Materiale Familie Installationssted
DC04 / DC06 Dybtrækkende blødt stål Batteridæksel, indvendige understøtninger
HSLA340 / HSLA380 Lavlegeret HSS Pak bundramme
DP590 / DP780 AHSS Sidekollisionsforstærkende ribber
22MnB5 varmstemplet stål UHSS borstål Påkørselsskærme på batterisiden

Almindelige aluminiumslegeringer til batterihuse

Aluminiumskvalitet Formationsproces Anvendelsesområde
6005 / 6063 Ekstrudering Hovedpakke langsgående og tværgående skinner
6082 / 7003 Højstyrke ekstrudering Crash-side profiler
5182 / 5754 Stemplet ark Nedkølingsintegrerede bakker
A380 / C611 Højtryks trykstøbning Tesla gigacast batteribakker
6061-T6 Stemplet ark Pak topdækslet

Interne metalliske dele til batterimoduler

Komponent Standard materiale Supplerende note
Cellestøtteramme PA66+GF35 glasfyldt plast Isoleret sprøjtestøbt ramme
Celle spacer skum PP / PE skum Termisk buffer og stødabsorbering
Højspændingsskinne T2 / T3 kobber; 6061 aluminium alternativ Kobber giver overlegen ledningsevne, aluminium skærer masse og omkostninger
Modul kompression endeplade 6061 / 6082 aluminiumsplade Ensartet stablingskompression
Flydende køleplade Lodet 3003 aluminium Standard flydende kølesubstrat

Cellekerne metalliske substrater

Selvom det ikke er konstruktionsstål, udgør strømaftager- og kappemetaller kritiske batterikomponenter: Katodestrømaftager: 15–20μm aluminiumsfolie; Anodestrømaftager: 8–15μm kobberfolie 4680 cylindriske celler: Aluminiumshus med stålbasestøtte; Prismatiske BYD-blade: Aluminiumshus; Poseceller: Aluminiumlamineret kompositfilm

Stål og legeringer til E-Drive-systemer (motor, inverter, reduktion)

Støbte aluminiumslegeringer til trækmotorhuse

Legeringskvalitet Formationsproces Køretøjssegmenttilpasning
A380 / A383 Højtryks trykstøbning Massemarked ICE & BEV personbiler
A356 Trykstøbning / Halvfast støbning Premium ydeevne køretøjer
6061-T6 Smedning + færdigbearbejdning Superbiler, højtydende elbiler
AZ91D Trykstøbning Letvægts konceptbiler

Standard A380 kemisk sammensætning: Balance Al, 7,5–9,5 % Si, 3,0–4,0 % Cu, 0,05–0,50 % Mg, 0,7–1,1 % Fe, 0,20–0,50 % Mn, 0,5–1,5 % Zn

Ikke-orienteret elektrisk stål til motorkerner (områdedeterminant materiale)

Elektrisk stålkvalitet Pladetykkelse Kernetab (W/kg @1,5T, 50Hz) Motorapplikationssegment
50W470 0.50mm Mindre end eller lig med 4,7 Lavprismotorer på indgangsniveau
35W440 0.35mm Mindre end eller lig med 4,4 Standard almindelige traktionsmotorer
30W360 0.30mm Mindre end eller lig med 3,6 Elbiler med lang rækkevidde mellem mellem og høj rækkevidde
25W300 0.25mm Mindre end eller lig med 3,0 800V højtydende platforme
20W250 0.20mm Mindre end eller lig med 2,5 Flagskibs højeffektive motorer
50JN800 / 35JN300 Ikke-orienteret laminering Mindre end eller lig med 8,0 / Mindre end eller lig med 3,0 Dedikerede rotorlamineringer

Basissammensætning af ikke-orienteret elektrisk stål: 2,0–3,5 % Si, 0,2–0,8 % Al, Mindre end eller lig med 0,005 % C, 0,10–0,30 % Mn, Mindre end eller lig med 0,003 % S, rest Fe.

Bratkølet og hærdet / karburiseret stål til motoraksler

Stålkvalitet Varmebehandlingsrute Gældende momentbånd
20CrMnTi / SCM415 Karburering og bratkøling Motorer med lavt til medium drejningsmoment
42CrMo / SCM440 Sluk & temperament Trækmotorer med højt drejningsmoment
40Cr / SCr440 Sluk & temperament Standard personbilsmotorer
316L rustfri Opløsningsbehandling Korrosionsbestandige specialmotorer

Standard 42CrMo sammensætning: 0,38–0,45 % C, 0,17–0,37 % Si, 0,50–0,80 % Mn, 0,90–1,20 % Cr, 0,15–0,25 % Mo, resten Fe.

Inverter & DC-DC konverterhuse

A380 trykstøbt aluminium fungerer som standard husmateriale. Højeffektenheder bruger ribbet 6063 ekstruderet aluminium for forbedret varmeafledning. Magnesium støbegods er brugt til letvægtsdesign.

Chassis stål og smedede legeringer (underramme, affjedring, bremse, styretøj)

Materialemuligheder for underramme

Materiale kombination Formningsmetode OEM feltapplikationer
HSLA / DP780 / 22MnB5 stål Stemplet og svejset BYD, XPeng, Li Auto-massemarkedsmodeller
6061 + 6082 ekstrudering + cast forbindelsesknuder Ekstrudering montage Avancerede Tesla- og NIO-køretøjer
Blandet stål-aluminium konstruktion Stempling + aluminiumssmedning Mid-tier omkostningseffektive platforme

Ophængskomponentmaterialeliste

Chassis komponent Primært materiale Lavprisalternativ
Kontrolarm 6061-T6 smedet aluminium Stemplet DP780 stål, GGG60 duktilt jern
Styrekno 6061-T6 smedet aluminium 40Cr / 42CrMo smedet stål, GGG70 støbejern
Affjedret spiralfjeder 55CrMn fjederstål 60Si2Mn
Anti-roll stabilisatorstang 55CrMn fjederstål Varmbøjet 60Si2Mn
Støddæmper stempelstang Karburiseret 20CrMnTi Lavt kulstofhærdet stål

Materialer til bremse, rat og hjul

Bremseskiver bruger hovedsageligt HT250 gråt støbejern. Aluminium matrix komposit og carbon-keramiske skiver er monteret på højtydende køretøjer. Bremsekaliber er standard A380 trykstøbt aluminium. Styresystem: Ratstammerør bruger 20CrMnTi; rack barer vedtage 40Cr; tandhjulene er karburerede 20CrMnTi. Hjul: Massemarkedskøretøjer bruger A356-T6 støbt aluminium. Premium-modeller kører 6061-T6 smedet aluminium. Entry-level biler bruger stemplede stålhjul; flagskibssuperbiler anvender magnesium- eller kulfiberhjul.

NEV-specifikt værktøjsstål (gigastøbning, varmstempling, stempling, sprøjtestøbeforme)

NEV-produktionslinjer introducerer 9000-tons gigacasting-presser og ser en markant højere efterspørgsel efter 22MnB5-hot-stemple-matricer. Valg af værktøjsstål adskiller sig væsentligt fra ICE-køretøjsprogrammer; fulde hårdheds- og anvendelsestabeller bibeholdes nedenfor.

Gigacasting stålkvaliteter

Die komponent Anbefalet karakter Arbejdshårdhed (HRC) Valgårsag
Hovedblok QRO90 Supreme / DH2F 44–48 Fremragende termisk træthedsmodstand for 80-120 tons store matricer
Omkostningseffektiv masseproduktionsmulighed ESR H13 / 1,2344 44–48 Afbalanceret råvareomkostninger og levetid
Kavitetsindsatser ESR-raffineret H13 46–50 Høj renhed for at eliminere støbeoverfladegruber
Indløbsbøsning & ejektorstifter H13 / SKD61 48–54 Modstå erosion af smeltet aluminium
Støtteblok til matricebund S50C / S55C kulstofstål 28–32 Lavpris strukturel opbakning

Værktøjsstål til 22MnB5 varmstempling

Die komponent Stålkvalitet Hårdhedsområde (HRC) Arbejdstilstand Bemærk
Hot stempling matrice krop ESR H13 (1,2344) 46–50 Kontinuerlig termisk cykling ved 800–950 grader
Opgradering af forlænget levetid QRO90 46–50 Reduceret hyppighed af varmerevnepolering
Post-hot-stempling trim dies DC53 / D2 koldbearbejdningsstål 58–62 Udskåret 1500 MPa borstålemner

 

Stemplingsværktøjsstål til aluminium og UHSS-emner

Stempling af blankt materiale Indsæt stålkvalitet Matchende belægning
6016 / 5754 aluminium yderpaneler DC53 CrN / DLC anti-galling belægning
DP / QP 1180 UHSS V4 / ASP2060 PM stål TiAlN højtemperatur slidbelægning
Klasse A aluminiums hættetrækker GGG70L duktilt jernbund + DC53 indsatser DLC spejl finish belægning

Sprøjtestøbestål til batteriplastkomponenter

Store støbeforme til batterihuse bruger forhærdet 1.2738HH (38–40HRC), som accepterer kemisk korning uden sekundær varmebehandling. Spejloptiske og flammehæmmende ætsende plastindsatser anvender ESR S136 rustfrit stål for at modstå sure nedbrydningsgasser, der frigives under støbning. H13-indlæg med nitreringsbehandling er monteret i zoner med høj slidstyrke for PA66+glasfibermaterialer for at bremse fiberridsning. Små slæder og kerner bruger DC53 / SKD11 til afbalanceret slagstyrke og slidstyrke.

Cold Heading Stål til højspændingsbatteribefæstelser

M2/SKH-9 højhastighedsstål er standard til masseproduktionsmatricer, der fremstiller højspændingsbolte i klasse 10,9/12,9 EV. For linjer, der producerer over en million fastgørelseselementer årligt, reducerer ASP2060 PM højhastighedsstål hændelser af stansebrud.

Materialeomkostningsreference 2024–2026 EXW Kina, USD/kg

Prisfastsættelse af strukturel stålplade

Stål materiale Form Prisbånd (USD/kg)
DC04 koldvalset stål Spole 0.7–1.0
HSLA340 / HSLA590 Spole 0.8–1.2
DP780 tofaset stål Spole 1.0–1.4
DP980 UHSS Spole 1.2–1.6
DP1180 martensitisk stål Spole 1.4–2.0
22MnB5 varmstemplet blank Laser skåret plade 1.3–1.8
30MnB5 ultra varmstemplet stål Ark 1.8–2.5
5182 aluminium prægeark Stemplingsark 2.5–3.5
6016-T4 aluminium ydre panelplade Stemplingsark 3.0–4.5
6061-T6 aluminium ekstruderingsprofil Ekstruderet profil 3.5–5.0
A380 trykstøbt barre Støbt barre 3.0–4.0
AZ91D magnesium barre Trykstøbningsråmateriale 4.0–6.0
30W360 elektrisk stål Spole 3.0–4.5
20W250 ultratyndt elektrisk stål Spole 6.0–10.0

BIW-omkostninger pr. kilo efter materialeblanding

Materialesamlingsskema Pris pr. kilogram (USD) Matchende køretøjslinjer
Fuldt blødt stål + konventionel HSS 0.9–1.3 Entry lavpris elbiler
Blandet HSS + begrænset AHSS 1.2–1.8 BYD Dolphin, Li Auto L-serie
AHSS / UHSS + aluminium lukninger 1.8–2.8 Tesla Model Y, NIO ET5 / ET7
Omfattende gigacast aluminium krop 2.8–4.5 Xiaomi SU7, Lucid premium elbiler
Multimateriale med CFRP 5.0–15.0 Flagskibssportsvogne i begrænset produktion

Industrimaterialetrends efter 2025

Gigacasting-teknologien udvider sig hurtigt med voksende installation af 9000 tons presser. Stemplet stålkomponent tæller pr. køretøjsfald på 30–50 %, hvilket øger efterspørgslen efter varmt arbejdsværktøjsstål såsom QRO90 og ESR H13. 2000MPa-kvalitet, varmstemplet borstål, kommer i masseproduktion, med Tesla-tilpasset Giga-Steel implementeret til at skære i massen og samtidig øge beskyttelsen mod batterisidekollision. Multimateriale BIW-design bliver standard, og stålværker frigiver dedikerede forbrugsstoffer til uens stål-aluminiumsvejsning. CTC- og CTP-batteri-chassis-integration eliminerer konventionelle prægede gulvpaneler, og erstatter dem med ekstruderet aluminium parret med varmstemplet beskyttende stål. Efterspørgslen efter ultratynde 0,20 mm og 0,25 mm elektriske stål med lavt kernetab stiger til 800V højspændingsplatforme, hvilket giver beskedne rækkeviddeforbedringer pr. opladning. OEM'er køber større mængder af EAF-genanvendt HSS til biler for at reducere CO2-fodaftryk. Indtrængning af PM-værktøjsstål vokser i UHSS-stempling og højvolumenfastgørelsesanordninger med kolde kurser.

Standard materialestrategier for større OEM'er

OEM mærke Kernemateriale køreplan Primære stål- og legeringskvaliteter
Tesla Gigacast aluminium + ultra-højstyrke borstål 30MnB5, 6005 / 6082 ekstrudering, 6016 ark
BYD Ståldominerende, selektiv aluminiumsvægt DP980, 22MnB5, A380 trykstøbt
NIO Premium stål-aluminium hybrid DP980, 22MnB5, 6005 ekstrudering
XPeng Omkostningsfokuseret HSS-arkitektur HSLA590, DP780 primære kvaliteter
Li Auto (Range Extender) Ståltung med mindre aluminiumsdele HSLA590, 22MnB5 varmstemplet
Xiaomi SU7 Premium helt aluminium + lokalt højstyrkestål 22MnB5, 6016, 6082 ekstrudering
VW MEB platform Balanceret stål og aluminium DP780, 22MnB5, 6005 ekstrudering
BMW i-serien CFRP + aluminium intensiv CFRP, 6005, A380 trykstøbt

Sammenligning af materialeefterspørgsel: ICE vs BEV

Samling af køretøjer Konventionelt ICE-køretøj Batteri elektrisk køretøj Industry Shift Trend
Motorblok Støbejern/aluminium Elimineret (ingen forbrændingsmotor) Støbejernsforbrug ned 80 %
Transmissionshus Støbejern/aluminium Single-speed reduktionshus i aluminium Støbejernsforbrug ned 70 %
Batteripakke Ikke til stede Beskyttelseskabinetter i aluminium/stål (ny komponent) Ny efterspørgsel efter aluminium, kobber, specialstål
Trækmotor Ikke udstyret Elektriske stållamineringer, aluminiumshus Stigende efterspørgsel efter ultratyndt elektrisk stål med lavt tab
Udstødningssystem 409 rustfri slange Fuldstændig elimineret Nul efterspørgsel efter rustfrit udstødningsrør
Brændstoftank Coated stemplet stål Elimineret Reduceret dybtrækningsforbrug af blødt stål
Hoved BIW struktur Over 80% stål 50–70 % stål, øget aluminiumsforhold Voksende HSS og aluminium ekstruderingsvolumener
Køretøjsledninger 12V lavspænding kobber 12V + 400 / 800V højspændingsskinne af kobber og aluminium Højere forbrug af kobber og ledende aluminium
Produktionsværktøj Stempling + standard HPDC matricer Yderligere store gigacasting forme Højere optagelse af ESR-raffineret H13 varmarbejdsstål

Ofte stillede udvælgelsesspørgsmål

Q: Hvilke stålkvaliteter bruges til NEV-batterikollisionsbeskyttelsesstrukturer?

A: 1500MPa 22MnB5 varmstemplet stål er det primære valg til side- og bundbatterier. Letvægtsplatforme parrer dette med højstyrke 6082 aluminiumsekstruderinger for at balancere massereduktion og kollisionssikkerhed. Lavpris-køretøjslinjer Adopter flerlagssvejsede DP780-samlinger.

Spørgsmål: Er pulvermetallurgi varmt arbejde stål obligatorisk til Gigacasting matricer?

A: Der findes ingen obligatorisk specifikation. ESR H13 leverer stabilt output til lav-til-medium volumen prototypekørsel. Linjer, der løber over 100.000 kasteskud årligt, kan opgradere til QRO90 Supreme for at forlænge vedligeholdelsesintervallerne. PM Hot Work Steel anvendes kun som lokaliserede skær til ekstreme slidzoner på nuværende tidspunkt.

Q: Hvilket elektrisk stål fungerer bedst til 800V højspændingstraktionsmotorer?

A: 20W250 og 25W300 ultratyndt ikke-orienteret elektrisk stål foretrækkes, hvilket giver lavere kernetab ved høje frekvenser og milde rækkeviddeforøgelser på 5-10 km pr. opladning. 30W360 kan specificeres til mellem-/lavhastighedsmotorer under 12.000 RPM for at balancere materialeomkostningerne.

Spørgsmål: Hvorfor specificere DLC-coated DC53 til stempling af aluminiums ydre panel?

A: 6000-seriens aluminiumslegeringer har en tendens til at galde kraftigt under formning. DC53 giver bedre sejhed end standard D2. Parret med DLC-diamantlignende kulstofbelægning er aluminiumsafhentning stærkt reduceret, opretholder klasse A overfladefinish og skærer nedetid til skimmelpolering.

 

 

 

Send forespørgsel